Marki to miasto, wyróżnia się bogactwem terenów zielonych, stanowiących nie tylko przestrzeń do rekreacji, ale także istotny element lokalnego ekosystemu i jakości życia mieszkańców. Wśród nich znajdują się zarówno naturalne rezerwaty, takie jak torfowiskowy rezerwat przyrody Horowe Bagno, jak i urokliwe jeziora, na przykład Jezioro Czarne, objęte ochroną w ramach Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Miasto oferuje także liczne parki miejskie, które są miejscem wypoczynku i aktywności dla osób w każdym wieku - od placów zabaw dla dzieci, przez boiska i tory rowerowe dla młodzieży, po strefy relaksu dla dorosłych i seniorów.
Powierzchnia parków spacerowo-wypoczynkowych i zieleńców (ha)
Powierzchnia terenów chronionych (ha)
Realizacja zadań związanych z ochroną środowiska stanowi odzwierciedlenie działań podejmowanych na podstawie polityki programów i strategii przyjętych przez władze Marek. Do najważniejszych z nich należą:
Program Ochrony Środowiska dla Gminy Miasto Marki na lata 2022-2025 z perspektywą na lata 2026-2029,
Plan adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Marki,
Program priorytetowy "Czyste Powietrze" (we współpracy z WFOŚiGW w Warszawie),
Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Miasto Marki,
Gminny program wymiany pieców na paliwo stałe,
Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Marki,
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasto Marki w 2024 roku.
Szczegółowy opis wskazanych powyżej programów znajduje się w części raportu poświęconej realizowanym politykom, programom i strategiom.
Nowe rośliny przy ul. Grunwaldzkiej
13 kwietnia 2024 r. przy Grunwaldzkiej mieszkańcy Marek zasadzili 110 różnych roślin, prawie 80 sztuk tawuł van Houtte`a - wzdłuż ogrodzenia szkoły od strony Grunwaldzkiej. Pozostałe sadzonki (m.in. jałowce, kaliny, trzmieliny, kosodrzewiny, róże, rajska jabłoń) znalazły swoje miejsce na szkolnym terenie.
Najmłodsi mogli wziąć udział w konkursie „Potęga żywiołów ziemi”, który polegał na rysowaniu żywiołów mających wpływ na naszą Matkę Ziemię. Za najlepsze prace młodzi twórcy zostali nagrodzeni upominkami.
Konkurs plastyczny "Z czystym powietrzem jestem na TAK! Edycja 2024"
27 listopada 2024 r., komisja konkursowa dokonała oceny prac oraz wyłoniła zwycięzców konkursu:
I miejsce zajęła Klara J. (klasa 4, SP3),
II miejsce - Natalia K. (klasa 4, SP4),
III miejsce - Piotr F. (klasa 6, SP2).
Celem konkursu było: kształtowanie postaw ekologicznych i popularyzowanie działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Markach, zachęcenie uczestników do aktywności artystycznej.
Konkurs plastyczny pt. "Z czystym powietrzem jestem na TAK! Edycja 2024" jest sfinansowany z budżetu Gminy Miasto Marki w ramach działań edukacyjnych związanych z ochroną powietrza.
Czyste powietrze
26 czerwca i 18 listopada 2024 r. w Centrum Aktywności Fabryczna 3 odbyło się spotkanie dotyczące ochrony powietrza, w tym Programu Czyste Powietrze. W jego trakcie konsultant energetyczny wyjaśniał wszelkie zawiłości programu oraz informował o wysokości możliwych dotacji. Ponadto wytłumaczył jak zła jakoś powietrza wpływa negatywnie na zdrowie ludzi.
Mieszkańcy Marek z Programu Czyste Powietrze otrzymali dotację na kwotę 2.656.722,84 zł (stan na 30 września 2024 roku).
Eko akcja "Zaadoptuj roślinkę - oczyść powietrze w swoim domu"
29 września 2024 r., w trakcie XIX Spartakiady Rodzinnej, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzili akcję pn. "Zaadoptuj roślinkę - oczyść powietrze w swoim domu".
Była to akcja edukacyjna mająca na celu uświadamianie mieszkańców w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi (bateriami i akumulatorami), a jednocześnie poprawienie jakości powietrza w Markach. W zamian za przyniesione baterie i akumulatory, mieszkańcy otrzymywali roślinę oczyszczającą powietrze (Dracena).
Mieszkańcy przynieśli ponad 12.000 sztuk baterii i akumulatorów, a w zamian wydano 400 sztuk roślin.
Pielęgnacja pomników przyrody
Na terenie Marek znajduje się dwanaście pomników przyrody (przy czym pomnikiem przyrody w Markach są również skupiska drzew). Są to drzewa wiekowe, o rozłożystych koronach, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
Burmistrz Miasta Marki zawarł umowę z firmą Dalpinex z Bielsko-Białej, która wykonała niezbędne zabiegi pielęgnacyjne na następujących pomnikach przyrody:
grupie pięciu drzew przy ul. Spokojnej,
drzewie rosnącym przy al. Piłsudskiego 248/252,
trzynastu drzewach rosnących na obszarze zespołu pałacowo-parkowego Braci Briggsów w Markach.
W ramach zawartej umowy zostały wykonane następujące zabiegi pielęgnacyjne: skrócenie konarów, redukcja masy korony, usunięcie posuszu, cięcia prześwietlające, wymiana wiązań, poprawa statyki korony.
8 grudnia 2024 r. w trakcie Mareckiego Jarmarku Świątecznego, na parkingu przy Urzędzie Miasta, pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska prowadzili akcję pn. „Wymień baterie na choinkę". W zamian za przyniesione baterie i akumulatorki, mieszkańcy otrzymywali drzewko świąteczne. Rozdano 300 sztuk świerków, w zamian za ponad 15.000 sztuk baterii i akumulatorków.
Wymień baterie na choinkę" to akcja edukacyjna mająca na celu uświadamianie mieszkańców w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi (bateriami i akumulatorami).
W 2024 r. opłata za odbiór odpadów naliczana była w oparciu o ilość zużytej wody na nieruchomości. Stawka opłaty wynosiła 11,22 zł/m3. Obowiązywał górny, miesięczny limit opłaty za śmieci - 18,74 zł/m3 (nie więcej niż 208,91 zł za gospodarstwo domowe) (zgodnie z Obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 28 marca 2024 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem w 2023 r.). Stosowano również tzw. zwolnienie "kompostownikowe" dla nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, które wynosiło 2,12%. Poniżej dane dotyczące gminnego systemu gospodarowania odpadami w Markach (odpady odebrane wyłącznie od mieszkańców).
Łączna masa odebranych i zebranych odpadów komunalnych (tony)
Masa odebranych odpadów komunalnych na mieszkańca (w tonach)
Łączna masa odebranych odpadów
niesegregowanych z nieruchomości zamieszkałych (tony)
Łączna masa odebranych i zebranych odpadów segregowanych (tony)
Łączna masa odebranych odpadów
segregowanych z nieruchomości (tony)
Łączna masa odpadów
segregowanych dostarczonych
do PSZOK i punktów skupu (tony)
Gmina Miasto Marki prowadzi stronę internetową www.czyste.marki.pl, gdzie publikowane są wszelkie informacje dotyczące gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
We współpracy z firmą MB Recycling na terenie Marek ustawione zostały specjalne czerwone pojemniki na elektroodpady.
Do pojemników można wrzucać baterie i akumulatorki (z przodu kontenera znajduje się specjalny otwór na baterie). Każdy pojemnik jest również wyposażony w specjalną klapo-szufladę z wolnym domykaniem, umożliwiającą wrzucanie do pojemnika elektroodpadów o maksymalnych wymiarach 50x40x20 cm.
Takie pojemniki można znaleźć w jedenastu lokalizacjach:
ul. Mieszka I / Okólna,
ul. Kolorowa,
ul. Mickiewicza / Urbanistów,
ul. Duża (os. Horowa Góra),
ul. Małachowskiego,
ul. Żeromskiego (obok placu Nivea),
ul. Leśna,
ul. Wilcza / Dzika,
ul. Rejtana - skwer,
ul. Środkowa / Baczyńskiego,
ul. Wczasowa - skwer.
Czerwony pojemnik na elektryczne odpady to smart rozwiązanie z kilku powodów:
Ekologia: Elektryczne odpady, takie jak stare baterie czy zużyte żarówki, zawierają substancje chemiczne, które są szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzkiego, jeśli zostaną wyrzucone do zwykłych śmietników. Oddzielanie ich od innych odpadów i umieszczanie w osobnym pojemniku zapobiega zanieczyszczeniu gleby i wody.
Bezpieczeństwo: Elektryczne odpady mogą być niebezpieczne, jeśli są niewłaściwie składowane lub transportowane. Umieszczenie ich w specjalnym pojemniku, który jest zaprojektowany do przechowywania takich odpadów, zwiększa bezpieczeństwo pracowników zajmujących się ich transportem i utylizacją.
Łatwość w identyfikacji: Czerwony pojemnik jest łatwy do zidentyfikowania i odróżnienia od innych pojemników na odpady. Dzięki temu łatwiej jest dla mieszkańców rozpoznać, gdzie powinni wyrzucać swoje elektryczne odpady.
Promowanie recyklingu: Oddzielanie elektrycznych odpadów i umieszczanie ich w specjalnym pojemniku przyczynia się do promowania recyklingu. Elektryczne odpady mogą być przetwarzane i wykorzystane do produkcji nowych produktów, co pozwala na zmniejszenie ilości odpadów i oszczędność surowców naturalnych.
Gmina Miasto Marki, w ramach działań związanych z prawidłową gospodarką odpadami komunalnymi, udostępnia mieszkańcom punkty, gdzie bezpłatnie można pozbyć się przeterminowanych lekarstw.
Przeterminowane lekarstwa przyjmowane są w:
Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK przy ul. Dużej w Markach (za siedzibą OSP),
aptekach:
al. Marsz. J. Piłsudskiego 1 (CH M1),
al. Marsz J. Piłsudskiego 116,
al. Marsz. J. Piłsudskiego 176,
al. Marsz J. Piłsudskiego 200 (CH Prima Park),
ul. Fabryczna 1,
ul. Fabryczna 4,
ul. Fabryczna 14,
ul. Sportowa 3,
ul. Lisa Kuli 5A,
ul. Legionowa 1,
ul. Kościuszki 26,
ul. Kościuszki 41G/2.
Odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwach domowych w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi (w szczególności igły i strzykawki) przyjmowane są w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK ul. Duża (za OSP Marki).
Zgodnie z §5 ust. 6 pkt 1 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Marki, przyjętego Uchwałą Nr LXVI/704/2023 Rady Miasta Marki z dnia 26 kwietnia 2023 r., bioodpady, zbierane przez właścicieli nieruchomości w sposób selektywny, należy gromadzić (w zabudowie jednorodzinnej) w workach w kolorze brązowym lub bez użycia worków, w przydomowych kompostownikach pod warunkiem zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu kompostowania poprzez uzupełnianie warstw bioodpadów ziemią i napowietrzania.
Dlaczego kompostowanie się opłaca?
Nie tylko zyskujemy kompost (nawóz) dla naszych roślin w ogrodzie, ale również możemy skorzystać ze zwolnienia kompostownikowego w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 2,12% (dotyczy wyłącznie nieruchomości jednorodzinnych).
W naszym mieście już od kilku lat funkcjonuje w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) możliwość oddawania zużytej odzieży i tekstyliów. Wyżej wymienionych odpadów nie należy wrzucać do pojemników na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne.
W PSZOK (ul. Duża, obok OSP Marki) można oddać:
używaną odzież (kurtki, płaszcze, marynarki, koszule, koszulki, bluzki, swetry, spodnie, spódnice, sukienki, bluzy, tekstylne okrycia głowy),
używane tekstylia (szmaty, firany, zasłony, koce, narzuty, pledy, prześcieradła).
Uwaga! Przekazywane do PSZOK rzeczy nie mogą być zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi, w tym olejami i smarami.
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) jest zlokalizowany przy ul. Dużej w Markach (za siedzibą OSP Marki). Obsługą PSZOK zajmują się pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Markach. Regulamin określający szczegółowe zasady korzystania z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Markach dostępny jest na stronie www.czyste.marki.pl.
m3 sprzedanej wody
pitnej dla mieszkańców
nowej sieci
wodociągowej
nowych przyłączy wodociągowych
budynków mieszkalnych podłączonych do sieci wodociągowej
m3 odebranych ścieków
od mieszkańców
nowej sieci
kanalizacyjnej
nowych przyłączy kanalizacyjnych
budynków mieszkalnych podłączonych do sieci kanalizacyjnej
Podstawowym dokumentem regulującym gospodarkę wodociągowo-kanalizacyjną jest Wieloletni Plan Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2024-2028, którego dokładniejszy opis znajduje się w części raportu poświęconej realizowanym politykom, programom i strategiom. Inwestycje w obszarze gospodarki wodno-kanalizacyjnej wykonane w 2024 r. przedstawiono w zakładce Inwestycje.
Modernizacji rowu wzdłuż ul. Wołodyjowskiego